Realny koszt kredytu konsumenckiego

Pożyczki Bankowe •  Sty 15, 2016 19:05
Realny koszt kredytu konsumenckiego

Wszyscy wiemy: składając wniosek o kredyt konsumencki, będziesz zadłużony w banku na nieco większą kwotę niż była Ci potrzebna. Związane to jest z oczywistym faktem – bank pożyczając Ci pieniądze musi pokryć koszty obsługi oraz zarobić.

Z czego więc składa się faktyczna kwota kredytu, poza pożyczoną kwotą? Rozpatrzmy to pytanie.

Po pierwsze są to odsetki. Jakie one będą, jak będą naliczane, jak można je ograniczyć – wszystko znajdziesz w Umowie, którą musisz uważnie przeczytać. Oprocentowanie jest najważniejszym parametrem każdego kredytu.

Następnie idą prowizje. Tutaj wszystko zależy od banku i konkretnego produktu, który oferuje. Opłaty za wydanie kredytu, otwarcie rachunku itd. Niekiedy banki próbują zarobić na dodatkowych usługach, ubezpieczając produkt, przygotowując kartę płatniczą itd., chociaż to ostatnie w przypadku kredytów wydaje się niepotrzebne.

Na koniec należy dodać płatności pośrednie. Najprawdopodobniej, będziesz musiał zapłacić za obsługę konta kredytowego – co miesiąc, przy czym opłata zazwyczaj jest liczona jako procent kwoty pożyczki. Tutaj też doliczane są prowizje liczone w kasie, jeśli w taki sposób będziesz spłacał swoją pożyczkę.

Jak widzisz, w przypadku kredytu konsumenckiego, ilość dodatkowych opłat jest znacząca. Niektóre banki starają się ograniczyć ich ilość do minimum, inne zaś dodają ogromną ilość ukrytych haczyków, co nie jest do końca uczciwe w stosunku do pożyczkobiorców.

Najlepsza rada – uważnie czytaj umowę, dobrze przemyśl swoją decyzję!