Oprocentowanie małych pożyczek: czy jest aż tak wysokie?

Chwilówki •  Sty 18, 2015 08:00
Oprocentowanie małych pożyczek: czy jest aż tak wysokie?

Wiele dyskusji toczy się na temat oprocentowania małych pożyczek – często jednak wyciągnięte wnioski są dalekie od rzeczywistości. Spróbujmy więc przedstawić, jak jest naprawdę, czy oprocentowanie jest naprawdę tak wysokie i czy rzeczywiście firmy te udzielają nieuczciwych pożyczek.

Odpowiedź brzmi: nie. Najważniejsza jest poprawna interpretacja oferty.

O ile mikropożyczki z zasady nie bierze się na okres przekraczający miesiąc, procenty są naliczane codziennie. Wynoszą one średnio 1-2%, a co ważne ich rozmiar jest nierozerwalnie zależny od krótkiego okresu pożyczki. Wielu próbuje przeliczać proponowane warunki na oprocentowanie roczne, otrzymując wartości rzędu 500% - 780% rocznego oprocentowania. Jednak przecież pożycza się pieniądze tylko na kilka tygodni, na przykład pożyczając 5000 złotych, oddajesz 6000, co będzie odpowiadało stawce 1.42% dziennego oprocentowania.

Ważne, żeby nigdy nie spóźnić się ze spłatą, a firma w żaden sposób nie ogołoci Cię z Twoich środków. Opisane podejście do naliczania odsetek pozwala firmom na udzielanie małych pożyczek (co jest zupełnie nie na rękę małym bankom) oraz wymaganie paszportu jako jedynego dokumentu wymaganego przy składaniu wniosku.

Warunki udzielania mikropożyczek mogą być w rzeczywistości bardzo wygodne – trzeba je jednak traktować odpowiedzialnie. Przed złożeniem wniosku, koniecznie zapoznaj się z jej warunkami opóźnionych wpłat, odsetek.