Na jaki okres optymalnie wziąć kredyt?

Pożyczki Bankowe •  Sty 15, 2016 12:00
Na jaki okres optymalnie wziąć kredyt?

W dzisiejszych czasach, kiedy rynek kredytowy jest stosunkowo szeroki, wszystkie procedury zostały maksymalnie uproszczone, a produkty ustandaryzowane. Nie ma zbyt wielu czynników, z których należy wybierać. Najczęstsze wątpliwości wzbudza okres pożyczki.

Spróbujmy więc ustalić, jaki okres jest najkorzystniejszy. Weźmiemy pod uwagę najbardziej ogólny przypadek, ponieważ wiele zależy od konkretnej sytuacji, typu oraz sumy kredytu. Jednak ogólna zasada jest taka sama.

O wiele wygodniej wziąć kredyt na krótszy czas. Przy każdej spłacie raty, konieczna jest także spłata odsetek. Mniej rat – mniejszy koszt kredytu. Rozumie się jednak, że przy mniejszej ilości wzrasta rozmiar każdej raty – możliwe, że w pewnym momencie, rata będzie dla Ciebie za wysoka, lub w banku dojdą do wniosku, że Twoje dochody nie są wystarczające dla tak wysokiej raty. W takim przypadku będziesz musiał zdecydować się na dłuższy okres pożyczki.

W przypadku większości kredytów, z których korzystają Polacy, optymalnym okresem pożyczki jest rok. Jest to dość wygodne dla banków, dzięki czemu chętniej wydają kredyty. Dla ciebie zaś rozmiar miesięcznej będzie niewielki w stosunku do całej pożyczki, a koszt pożyczki także będzie w rozsądnym zakresie. Dane te dotyczą również kredytu konsumenckiego oraz gotówkowego. Pożyczki na większe sumy, na przykład kredyt na samochód, bierze się zazwyczaj na okres od trzech do pięciu lat.

Niezależnie od tych danych. określić wygodny okres pożyczki, będziesz mógł dopiero po poznaniu warunków, oferowanych przez bank. Nie powinno się dążyć do najniższej możliwej raty miesięcznej lub za najmniejszą możliwą ilością wypłat. Osiągając złoty środek między tymi skrajnościami, znajdziemy idealny okres pożyczki.