Kredyt Konsumencki: na co zwrócić uwagę przy składaniu wniosku

Pożyczki Bankowe •  Sty 15, 2016 08:00
Kredyt Konsumencki: na co zwrócić uwagę przy składaniu wniosku

Kredyt konsumencki już od dawna stał się zupełnie naturalną rzeczą. Wszelkie związane z nim procedury zostały maksymalnie uproszczone i wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż pójść do banku i wziąć kredyt.

Nie mniej jednak, zobowiązania kredytowe w bankach są bardzo odpowiedzialną kwestią i zanim postawisz swój podpis pod umową o kredyt, należy uważnie zapoznać się z jej treścią! Na co przede wszystkim trzeba zwracać uwagę przy ubieganiu się o kredyt? Po pierwsze na pełną sumę kredytu. Włączając wszystkie odsetki, możliwe dodatkowe opłaty, jesteś dłużny bankowi więcej niż koszty wszystkich towarów, na które wziąłeś kredyt. Możliwe, że zmieniając warunki umowy (chodzi tutaj o okres kredytu) uda Ci się zniżyć także sumę kredytu. W dowolnym wypadku ważne jest zdawać sobie sprawę z całkowitej sumy zadłużenia.

Po drugie, jeśli wolisz przedterminowo spłacić kredyt – koniecznie zapoznaj się z warunkami przedterminowej spłaty kredytu. Może się to wiązać z dodatkowymi opłatami, ponieważ przedterminowa spłata kredytu oznacza stratę odsetek dla banku. Z tego powodu nieraz okazuje się, że wcześniejsza spłat kredytu jest niemożliwa, bądź wymaga dodatkowych opłat.

Po trzecie, trzeba zapoznać się z harmonogramem płatności oraz z karami za opóźnienia. Harmonogramy są ustalane z przedstawicielem banku. Kary mogą się różnić w zależności od umowy: można ją otrzymać na następny dzień opóźnienia lub dopiero po dopuszczalnym okresie zwłoki, który zazwyczaj nie trwa dłużej niż miesiąc Niewątpliwie, najlepiej unikać opóźnień, lecz nigdy nie wiadomo jakie okoliczności mogą się wydarzyć.

Te wymienione aspekty są kluczowe podczas wyboru kredytu konsumenckiego i powinieneś maksymalnie uważnie do nich podchodzić.