Karta Kredytowa czy kredyt konsumencki?

Pożyczki ratalne •  Sty 15, 2016 09:00
Karta Kredytowa czy kredyt konsumencki?

Karty kredytowe i kredyty konsumenckie (wydawane w celu zaspokojenia własnych potrzeb, zakupu towarów i usług) są najpopularniejszymi produktami kredytowymi w naszym kraju.

Zazwyczaj sposób nabycia obu tych produktów niczym się nie różni, a kluczowa różnica jest bardzo oczywista: Z Karty kredytowej, w odróżnieniu od kredytu, można korzystać w zależności od potrzeb, jednak istnieją pewne szczegóły, z których nie każdy zdaje sobie sprawę.

Oprocentowanie karty kredytowej jest nieco wyższe niż w przypadku kredytu: Różnica wynosi od 2 do 5 procent, przy czym nie zawsze jest oczywista, z powodu istnienia tak zwanego efektywnego oprocentowania, w które wliczają się dodatkowe koszty korzystania z karty.

Karta kredytowa oferuje za to tak zwany okres prolongaty. Zazwyczaj jest to od jednego do dwóch miesięcy, a spłata kredytu w tym czasie, zwalnia nas z konieczności spłaty odsetek. Jest to podstawowa różnica wobec kredytu konsumenckiego, w przypadku którego banki nie przewidują szybkiej spłaty zadłużenia.

Jednak kredyty konsumenckie pozwalają na o wiele większe sumy. O wiele łatwiej otrzymać kredyt na konkretny cel, niż spłacać ogromną liczbę różnych wydatków na karcie kredytowej.

Co więc powinniśmy wybrać? Jeśli potrzebujesz niewielkiej pożyczki, a pieniądze jesteś w stanie zwrócić stosunkowo szybko, karta będzie dla Ciebie wygodniejsza. Możesz także korzystać z niej przez dłuższy czas, przez kilka lat, pożyczając i zwracając pieniądze.

Kredyt konsumencki – idealne rozwiązanie na jednorazowe większe zakupy. W przypadku spłaty długoterminowej jest o wiele wygodniejszy z powodu niższego oprocentowania, łatwiej też planować budżet w przypadku przejrzystego planu płatności.

Te czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze, który ostatecznie musisz podjąć sam!