Karta kredytowa czy kredyt gotówkowy?

Pożyczki ratalne •  Sty 15, 2016 13:00
Karta kredytowa czy kredyt gotówkowy?

Tytuł artykułu stanowi jeszcze jedno pytanie, które nurtuje wielu pożyczkobiorców. Co jest wygodniejsze, jeśli chcemy otrzymać od banku gotówkę? Co jest podstawową różnicą tych dwóch typów produktów kredytowych?

Podstawową różnicą jest fakt, że kredyt gotówkowy, niewiele różni się od konsumenckiego, nie ma on jedynie ustalonego celu, ale jest wydawany na określony czas, ze wcześniej określonym harmonogramem płatności i odsetek, które należy płacić, nawet gdy nie korzystamy z pieniędzy.

Karta kredytowa działa inaczej. Pozwala na dostęp do limitowanej kwoty w dowolnej chwili – przy czym obowiązki płatności nie pojawią się do momentu skorzystania z karty, która może przez dowolny czas leżeć w kieszeni. Wymagana jest jedynie, choć nie zawsze, roczna opłata za usługę. W przypadku zwrotu pieniędzy w okresie prolongaty nie musisz nawet płacić odsetek.

W ten sposób zakres wykorzystania tych dwóch typów kredytu jest różny. Kredyt gotówkowy biorą osoby o niezwłocznym zapotrzebowaniu na środki pieniężne – oprocentowanie jest, o czym należy pamiętać, niższe niż na karcie kredytowej.

Karta przydaje się w przypadkach, gdy chcemy mieć swobodę w korzystaniu z pieniędzy i zazwyczaj płaci się nią niewielkie kwoty.

Wybór między kartą kredytową a kredytem zależy jedynie od Twoich potrzeb: Chociaż oba typy produktów pozwalają na gotówkową pożyczkę środków, różnią się one w każdym innym aspekcie.