Jak uniknąć spóźnionych spłat?

Chwilówki •  Sty 19, 2016 09:00
Jak uniknąć spóźnionych spłat?

Jest to pytanie, które nurtuje większość klientów, decydujących się na mikropożyczkę. Odpowiadając na nie, pominiemy wszelkie rady typu „poprawnie spłacaj swoje długi”, „pożycz pieniądze od znajomych” lub „weź dodatkowy kredyt”, z czego ostatni pomysł jest najgorszy.

Co więc powinno się robić, gdy nie masz pieniędzy na spłatę pożyczki? Najlepszym wyjściem z tej sytuacji, jest przedłużenie okresu pożyczki. Taką usługę oferuje praktycznie każda instytucja finansowa, różnić się mogą jedynie szczegóły oferty.

Zazwyczaj usługa ta jest płatna, oznacza to, że w przypadku przedłużenia pożyczki, będziesz musiał więcej zapłacić. Jest to zupełnie logiczne, przedłużasz przecież czas korzystania z pieniędzy organizacji kredytowej. Odsetki naliczane podczas przedłużonego okresu pożyczki, są podane w umowie. Ostrzegamy, że w postaci prowizji pobierany jest dość duży procent pożyczki: zazwyczaj od 30% do połowy sumy pożyczki. Okresy przedłużonej pożyczki są też rozliczane. Niektóre instytucje finansowe proponują przedłużenie pożyczki na okres jej wzięcia (do miesiąca). W innych organizacjach mikrofinansowych ustalony okres przedłużenia jest mniejszy niż okres pożyczki – na przykład trzynaście dni. Niekiedy ma się wybór przedłużenia o 2 tygodnie lub miesiąc, o różnej prowizji za usługę.

Możliwa jest opcja częściowej spłaty pożyczki – spłaty samych odsetek. Najczęściej możliwość przedłużenia pożyczki istnieje jedynie po spłacie odsetek, a nie całkowitego braku spłaty w momencie ubiegania się o przedłużenie pożyczki.

Instytucje finansowe liczą się z tym, że wielu klientów będzie miało problem ze spłatą pożyczki. Dlatego właśnie te firmy są w stanie pójść na rękę w podobnych sytuacjach: najważniejsze to w odpowiednim czasie skontaktować się z firmą, w której jesteś zadłużony lub skorzystać z odpowiednich narzędzi dostępnych na ich stronie.