Jak spłacić pożyczkę?

Chwilówki •  Sty 15, 2016 09:00
Jak spłacić pożyczkę?

Niezwykle łatwo jest pożyczyć pieniądze: wystarczy złożyć wniosek w instytucji pozabankowej, biorąc ze sobą paszport. Możliwa jest nawet pożyczka online, która nie wymaga osobistej wizyty w biurze. Wynika zatem pytanie: jak spłacić pożyczkę?

Wszystko działa równie łatwo, jak proces ubiegania się o pożyczkę. Tutaj opiszemy ten proces bardziej szczegółowo.

Trzeba pamiętać, że każda firma ma indywidualne warunki i oferowane metody spłaty pożyczki. Niezwykle ważne jest zapoznać się z tymi metodami przed złożeniem wniosku.

Przejdźmy więc do samych sposobów spłaty. Oczywiste jest, że można płacić w najbliższej siedzibie instytucji pozabankowej, w której wzięliśmy pożyczkę. Czasem ten sposób jest bardzo wygodny, jeśli siedziba firmy jest w pobliżu naszej pracy lub miejsca zamieszkania. Drugą metodą jest przelew bezgotówkowy, korzystając z karty lub przelewu na rachunek. Trzecią opcją jest zapłata poprzez terminal płatniczy. Ta ostatnia metoda staje się coraz bardziej popularna, z tego prostego powodu, że trudno o wygodniejszy sposób spłaty.

Opisaliśmy już metody spłaty, lecz warto teraz odpowiedzieć na kolejne pytania: na czym polega całkowita, przedterminowa i częściowa spłata pożyczki. Przedstawimy tutaj ich różnice.

Wszystko wydaje się jasne, jeśli chodzi o całkowitą spłatę pożyczki: wystarczy spłacić pożyczkę i odsetki we wcześniej ustalonym terminie. Kolejne dwie możliwości mogą wzbudzać troszkę więcej wątpliwości.

Czy istnieje możliwość przedterminowej spłaty? Wiele firm przewiduje to w swojej ofercie, jednak na określonych warunkach. W niektórych firmach oferowane są odsetki za faktyczny okres korzystania z pieniędzy, a nie za okres pożyczki. Wtedy jednak przedterminowa spłata pożyczki jest dostępna dopiero po pewnym czasie (zazwyczaj po dwóch tygodniach od wzięcia pożyczki). Pamiętaj jednak, że w każdej firmie warunki te mogą się od siebie różnić. Nieraz trzeba wcześniej uprzedzić instytucję pozabankową o zamiarze przedterminowej spłaty.

Uważnie czytaj umowę! To najważniejsza zasada, której spełnienie eliminuje możliwość późniejszych problemów z pożyczką.