Czym są instytucje pozabankowe?

Chwilówki •  Sty 16, 2016 08:00
Czym są instytucje pozabankowe?

Ostatnio coraz bardziej popularny jest temat niewielkich pożyczek. Przeanalizujmy więc krótko, czym są instytucje pozabankowe i dlaczego ich usługi stają się coraz bardziej popularne.

Cel tych organizacji wskazuje sama nazwa, organizacje te oferują niewielkie pożyczki (choć według prawa górną granica mikro-pożyczki to 100 tysięcy złotych), na krótki czas. Zazwyczaj chodzi tutaj o tak zwane pożyczki „do wypłaty” w zakresie kilku tysięcy złotych. Taką sumę niezwykle trudno otrzymać w zwyczajnym banku, które zazwyczaj nie oferują małych pożyczek. Dlatego właśnie powstały instytucje finansowe!

Okres pożyczki jest także niewielki: Z zasady rzadko przekracza on miesiąc. Mikropożyczka – jest to kredyt, który można niezwykle szybko otrzymać, oraz szybko go spłacić. Właśnie ta prostota procesu ubiegania się o pożyczkę, jest jedną z największych zalet instytucji pozabankowych , dzięki czemu wzbudzają one tak wielkie zainteresowanie. Zazwyczaj nie ma konieczności ingerencji poręczyciela, zbierania zaświadczeń, czy nawet posiadania dobrej historii kredytowej. W większości przypadków wystarczy mieć jedynie paszport.

Przeciwnicy instytucji pozabankowych często zwracają uwagę na bardzo duże oprocentowanie pożyczek. Tak naprawdę, trzeba poprawnie interpretować naliczanie tych procentów, oraz okres samej mikropożyczki. Koncepcja działania firm pozabankowych zakłada, że kredytobiorca pożycza niewielką sumę na krótki czas – spełniając oba te warunki mamy pewność, że nie przepłacimy. Sam proces naliczania odsetek jest dobrym tematem na inny artykuł.

Zalety działania organizacji pozabankowych są oczywiste: nieduża pożyczka w takich organizacjach dostępna jest dla każdego, złożyć wniosek jest niezwykle prosto, bez marnowania czasu na zbędne dokumenty. A co najlepsze, nie trzeba nawet wychodzić z domu: pożyczki-online ciągle się rozwijają.

Instytucje pozabankowe są idealne dla każdego, kto szybko potrzebuje niewielkiej ilości środków: na własne potrzeby, czego banki zazwyczaj nie oferują. Oferta tych firm jest także niezastąpiona dla osób ze złą historią kredytową, brakiem zaświadczenia o dochodach lub dla tych, którzy z innych powodów nie mogą wziąć pożyczki w zwyczajnym banku. Na koniec, kredyty te pozwalają niezwykle zaoszczędzić czas, a co za tym idzie pieniądze.

Trzeba także zauważyć, że według prawa, organizacje pozabankowe nie korzystają z terminu „kredyt”, ale „pożyczka”. To rozróżnienie wprowadzono, aby klientom łatwiej było zauważyć różnicę: banki wydają kredyty, firmy pozabankowe – pożyczki.

Banki zobowiązane są posiadać licencje na działalność bankową. Od instytucji pozabankowych nie są wymagane żadne uprawnienia, powinny posiadać jedynie pozwolenie odpowiedniego urzędu na udzielanie pożyczek. Jeśli nie masz informacji, że dana firma jest zarejestrowana w urzędzie jako organizacja finansowa, nie warto ryzykować w niej pożyczki.

Na naszej stronie zostały wybrane takie instytucje finansowe, które posiadają wymagane certyfikaty oraz działają zgodnie z prawem.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj materiały dostępne na naszej stronie, które jeszcze bardziej szczegółowo opisują zasady działania mikropożyczek.