Cechy kredytów konsumenckich

Pożyczki Bankowe •  Sty 15, 2016 10:00
Cechy kredytów konsumenckich

Kredyty konsumenckie na stałe weszły w nasze codzienne życie – przez wiele lat rynek się nieustannie rozwijał i nawet kryzys nie ograniczył jego możliwości, chociaż wywołał znaczące zmiany. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym różni się kredyt konsumencki od zwykłego kredytu oferowanego przez banki. Zobaczmy więc sami!

Po pierwsze, kredyt konsumencki brany jest na określony cel. Oznacza to, że nie dostaniesz pieniędzy na ręce: bank sam opłaca za Ciebie towary lub usługę (na przykład studia czy leczenie), a wszelkie czynności rozliczeniowe zachodzą już między bankiem a Tobą, według warunków Umowy.

Po drugie, najczęściej osobista wizyta w banku, w celu złożenia wniosku o kredyt konsumencki, nie jest potrzebna. Wszystko zachodzi bezpośrednio w sklepie, czy gdziekolwiek indziej, gdzie nabywasz swój produkt – procedura jest bardzo uproszczona i przeprowadza ją on-line wyszkolony do tego pracownik banku. Z zasady nie są także wymagane dodatkowe dokumenty (oprócz dowodu tożsamości), pod warunkiem, że sumy kredytu nie są znaczne.

Po trzecie, kredyt konsumencki zawsze ma określony czas spłaty, od którego to okresu naliczane są odsetki. Możliwa jest też przedterminowa spłata, można także kredyt przedłużyć, jednak bank zakłada, że będziesz spłacał zadłużenie, według ściśle wyznaczonego harmonogramu. I właśnie takie postępowanie jest najwygodniejsze. Dlatego też kredyty konsumenckie są wygodne do długoterminowego planowania budżetu. Okresy, z zasady są dość długie: nie krótsze niż pół roku, a nieraz nawet do kilku lat. Procenty także są niższe niż w przypadku krótszych pożyczek i kredytów gotówkowych.

Te właśnie cechy różnią kredyt konsumenckich od innych rodzajów pożyczek. Ich sens – umożliwić w najprostszy sposób zakup konkretnego produktu lub usługi, spłacając potem pożyczkę, przez średnio rok.