Czym różnią się instytucje pozabankowe od banków?

Chwilówki •  Sty 14, 2016 08:00
Czym różnią się instytucje pozabankowe od banków?

Dla zwykłych ludzi, którzy nie interesują się zbytnio aspektami działalności finansowej, różnica między firmami pozabankowymi a bankami, nie jest taka jednoznaczna. Wydawałoby się, że oba typy organizacji wydają kredyty, dlaczego więc instytucje finansowe zaliczane są do innej kategorii, a są nawet nieraz przeciwstawiane bankom.

Zaczniemy od podstaw: Firmy finansowe pożyczają niewielkie sumy pieniędzy na niedługi czas. Dlaczego więc banki nie oferują tego samego? Odpowiedź jest prosta: każda organizacja kredytowa zarabia na odsetkach naliczanych za korzystanie z jej pieniędzy, przy czym sama obsługa kredytu także generuje koszty, które firma musi ponieść: tutaj najważniejsze są: okres pożyczki oraz wynagrodzenie pracowników.

W efekcie zwykłym bankom nie opłaca się oferować niewielkich krótkoterminowych pożyczek: zyski nie pokrywają kosztów, a tym bardziej nie przynoszą dochodu. Firmy pozabankowe działają na innej zasadzie, której aspekty doprowadziły do rozróżnienia tych dwóch typów działalności finansowych. Kluczową role odgrywa tutaj oprocentowanie i łatwość otrzymania pożyczki. Jak wiadomo oprocentowanie pożyczek w organizacjach finansowych, jest dość wysokie – ale to wyjaśnimy w innym artykule. Aby się nie powtarzać, przypomnimy jedynie, że zapłacić duże odsetki za krótki okres, jest o wiele łatwiej niż nieduże odsetki, w długim terminie. Dlatego też, otrzymać pożyczkę w organizacji mikrofinansowej jest o wiele łatwiej i szybciej, niż w banku. Firmom pozabankowym zależy na jak największej ilości klientów, dzięki czemu mogą zmniejszyć swoje obawy o zdolność kredytową pożyczkobiorców. Są to, jak już wspominaliśmy dość oczywiste kwestie. Pozostaje jeszcze jeden szczegół różniący oba typy działalności finansowych, chodzi tutaj o relacje z klientem.

Banki, nawet kiedy oferują kredyty konsumenckie, nie są zbyt skupione na tej usłudze, zwykli ludzie w postaci kredytobiorców nie są zbyt wygodni dla banku, ponieważ o wiele więcej zyskuje on na kredytach dla przedsiębiorstw. Udzielić kredytu firmie – są to zupełnie inne sumy i zupełnie inne możliwości odzyskania długu w przypadku komplikacji.

Dlatego też oferta dla przedsiębiorstw w bankach jest o wiele bardziej zróżnicowana i wygodna niż dla zwykłych klientów. Firmy pozabankowe skupiają się na osobach fizycznych (choć można też wziąć pożyczkę na potrzeby małej firmy). W efekcie instytucje pozabankowe wychodzą naprzeciw potrzebom zwykłego użytkownika.